
WIMA 0,1µF 250V 10mm kondensator ger oslagbar tillförlitlighet tack vare sina innovativa interna anslutningar. Designet ser till att tråden har elektrisk kontakt med hela ytan av elektroden, vilket resulterar i minimal induktion.
Med god dämpning och självresonans, som visas i de tekniska specifikationerna och graferna, är den här kondensatorn perfekt för krävande elektroniska applikationer. Den uppfyller de strikta PCM-kraven från 7,5 till 37,5 mm och använder metalliserad polyesterfilm för optimal prestanda.
| varumärke | WIMA |
| Modell | 1MK100 |
| Primära färger | Röd |
| Extra färger | Blå |
| Diepte van het product kan informeel vertaald worden naar het Zweeds als: "Produktets djup". | 3 mm |
| Hoogte van het product in het Zweeds is: Höjden på produkten. | 14 mm |
| Bredden på produkten | 12 mm |
| Vikt Produkt | 0,6 g |
| Typ montage | Kretskort |
| Extra material | Avdunstad aluminium |
| Maximale bedrijfstemperatuur blir "maximal arbetstemperatur" på svenska. | 100 °C |
| Minimala företagstemperatur | -55 °C |
| Typ kondensator | Film-kondensatorer |
| Elektrisk kapacitet | 0,1 µF |
| The text "Vlamvertragend" can be informally translated to Swedish as "Flamskyddande". | Ja |
| The word "Brandbaarheid" is Dutch for "Flammability" or "Combustibility." In Swedish, this translates to "Brandbarhet." If you want to add a bit of informality, you could say "hur lätt något brinner." | UL 94 V-0 |
| Maximal spänningsvärde | 250 V |
| Maximal tolerans | 30 % |
| Minimala tolerans | 10 % |
| Självresonerande | Ja |
| Typ hölje | Insluten, Plast |
| Tonhöjd | mm |
| Material | PET (polyetylentereftalat) |