
BLACKLIGHT SLIM LINE 36 W 120 cm PHILIPS - TLD36W108 är designad med lågtryckskvicksilver-lysrörsteknik. Insidan av glödlampan är täckt med ett fluorescerande pulver som avger långvågig UV-strålning, perfekt för att stimulera luminiscens.
Perfekt för att lysa upp mörka utrymmen, används den ofta vid brottsplatsutredningar och för att upptäcka förfalskningar. Den funkar också toppen för scenbelysning och konstinstallationer där det är viktigt att förstärka visuella effekter.
Med konsekvent prestanda och en slimmad design, säkerställer denna lampa optimal distribution av ultraviolett ljus, samtidigt som den bibehåller energieffektivitet. Den är 120 cm lång och passar smidigt i olika armaturer, vilket ger både mångsidighet och bekvämlighet.
| varumärke | Philips |
| Modell | LAMP40TBL/PH |
| Cap-base | G13 (medel bi-pin lysrör) |
| Glödlampa form | T26 (T 26mm) |
| Huvudansökan | Svartljusblå |
| Liv till 50% misslyckanden (nominell) | 15 000 timmar |
| Användbar livslängd (nom) | 12 000 timmar |
| Färgkod | 108 (08 blyfritt glas) |
| Färgbeteckning | Svartljusblå |
| LLMF 2000h klassad | 10% |
| LLMF 6000h klassad | 15% |
| Effekt (märkt) | 36 W |
| Lampströmstyrka | Sure! The translation of "0.44 A" to Swedish is "0,44 A". |
| Kvicksilver (Hg) innehåll (nom) | 5,0 mg |
| UV-B/UV-A (IEC) | 0.2% |
| UV-A-strålning 100 timmar (IEC) | 9,5 W |
| Spänning | 0 V |