
Det vattenresistenta ABS-höljet ger en robust och säker lösning för olika användningsområden. Med måtten 171 x 121 x 55 mm är detta mörkgråa hölje tillverkat av slagfast ABS-material, och passar för driftstemperaturer mellan -20°C och +100°C.
Det smarta locket och bottenplattan har ett system med not och fjäder och en neoprentätning. Den här designen ser till att väggmonteringsöppningarna och lockets skruvhål är placerade utanför det tätade området, vilket förhindrar intrång av damm och fukt.
Följer standarderna IP65 eller IEC529 och NEMA4, så den är stänksäker och dammtät. Inuti finns vertikala skåror för att kunna montera kretskort, medan mässingsgängor i bottenplattan gör det möjligt att montera kretskort horisontellt och installera kontakter.
| varumärke | Gainta |
| Modell | G313 |
| Primära färger | grå |
| Diepte van het product kan informeel vertaald worden naar het Zweeds als: "Produktets djup". | 55 mm |
| Hoogte van het product in het Zweeds is: Höjden på produkten. | 121 mm |
| Bredden på produkten | 171 mm |
| Vikt Produkt | 245 g |
| IP-värde | IP65 |
| Typ montage | Horisontell |
| The word "Deksel" can be translated to Swedish as "Lock." | Ja |
| Prima detaljerade färger | Mörkgrå |
| Maximale bedrijfstemperatuur blir "maximal arbetstemperatur" på svenska. | 100 °C |
| Minimala företagstemperatur | -20 °C |
| The Dutch word "Verzegeld" translates to "Förseglad" in Swedish. | Ja |
| Montagegatan | Ja |
| Material | magmuskler |