
Den vattenresistenta ABS-höljet, i en stilren mörkgrå färg, är 171 x 121 x 80 mm stort. Tillverkat av slagtåligt ABS-material, klarar det arbetstemperaturer från -20°C till +100°C.
Utrustad med ett lock och bottenplatta som har ett not- och fjädersystem samt neoprentätning, ser den till att varken damm eller fukt kan tränga in, även vid väggmontering. Inuti finns det plats för vertikal montering av PCB:er.
Denna kapsling följer IP65 eller IEC529 samt NAMA4-standarder och erbjuder ett pålitligt skydd mot stänk och damm. Insidan av bottenplattan är utrustad med mässingsinsatser för horisontell montering av kretskort, installation av kontaktdon och mer.
| varumärke | Gainta |
| Modell | G340 |
| Primära färger | grå |
| Diepte van het product kan informeel vertaald worden naar het Zweeds als: "Produktets djup". | 80 mm |
| Hoogte van het product in het Zweeds is: Höjden på produkten. | 121 mm |
| Bredden på produkten | 171 mm |
| Vikt Produkt | 327 g |
| IP-värde | IP65 |
| Typ montage | Horisontell |
| The word "Deksel" can be translated to Swedish as "Lock." | Ja |
| Prima detaljerade färger | Mörkgrå |
| Maximale bedrijfstemperatuur blir "maximal arbetstemperatur" på svenska. | 100 °C |
| Minimala företagstemperatur | -20 °C |
| The Dutch word "Verzegeld" translates to "Förseglad" in Swedish. | Ja |
| Montagegatan | Ja |
| Material | magmuskler |