
WEERSTAND 1/4W 150E är en högkvalitativ kolfilm-motstånd designad för precision och hållbarhet. Dess kompakta design gör det enkelt att integrera i olika elektroniska kretsar.
Viktiga fördelar:
Mångsidiga användningsområden:
Den här resistorn är perfekt för att minska strömflöde, dela upp spänningar, och ge en exakt förspänning i operationsförstärkare. Tänk på den som den osjungna hjälten, som håller stabiliteten precis som rätt ton i en symfoni.
Specifikationer:
| varumärke | RB |
| Modell | RA150E0 |
| Motstånd | 0 Ω Färgkodningsverktyg för motstånd |
| Tolerans | 0 % |
| Primära färger | Brun |
| Extra färger | grå |
| Bredden på produkten | 6,5 mm |
| Vikt Produkt | 0,28 g |
| Diametereenhet | 2,3 mm |
| Typ montage | Kretskort |
| Extra kleuren gedetailleerd vertaald naar het Zweeds is "Extra färger i detalj". | Metall |
| Maximale bedrijfstemperatuur blir "maximal arbetstemperatur" på svenska. | 155 °C |
| Minimala företagstemperatur | -55 °C |
| Maximale bedrijfsspanning" in het Zweeds, in een informele toon, zou vertaald worden naar "Maximal driftspänning." | 250 V |
| The term "Weerstandstechnologie" seems to be in Dutch and it appears to be a combination of the words "weerstand" (resistance) and "technologie" (technology). If you want to translate this into Swedish informally, you would say "motståndsteknologi". | Kolfilm |
| Kraft | 0 W |
| Material | The translation of "Koolstof" to Swedish is "Kol." |