
Upplev precision med WEERSTAND 1/4W 6K8 högkvalitativa kolfilmsmotstånd. Designade för enastående prestanda stabiliserar dessa motstånd elektroniska kretsar genom att erbjuda pålitliga resistansvärden i olika tillämpningar.
Fördelarna inkluderar robust värmetolerans och minimal variation vid temperaturförändringar, vilket säkerställer konsekvent prestanda. Dessa motstånd är perfekta för ljudutrustning, signalbehandling och industriell elektronik där stabilitet är viktigt.
Med en effektnivå på 1/4 watt och ett motstånd på 6,8 kilo-ohm, håller de en hög noggrannhet inom ±5% tolerans. Som ett välstämt instrument skapar de balans i dina elektronikprojekt och gör dem till en viktig komponent.
| varumärke | RB |
| Modell | RA6K8 |
| Motstånd | 0 Ω Färgkodningsverktyg för motstånd |
| Tolerans | 0 % |
| Primära färger | Brun |
| Extra färger | grå |
| Bredden på produkten | 6,5 mm |
| Vikt Produkt | 0,28 g |
| Diametereenhet | 2,3 mm |
| Typ montage | Kretskort |
| Extra kleuren gedetailleerd vertaald naar het Zweeds is "Extra färger i detalj". | Metall |
| Maximale bedrijfstemperatuur blir "maximal arbetstemperatur" på svenska. | 155 °C |
| Minimala företagstemperatur | -55 °C |
| Maximale bedrijfsspanning" in het Zweeds, in een informele toon, zou vertaald worden naar "Maximal driftspänning." | 250 V |
| The term "Weerstandstechnologie" seems to be in Dutch and it appears to be a combination of the words "weerstand" (resistance) and "technologie" (technology). If you want to translate this into Swedish informally, you would say "motståndsteknologi". | Kolfilm |
| Kraft | 0 W |
| Material | The translation of "Koolstof" to Swedish is "Kol." |