
Motståndet 10W 100E är ett trådlindat cementmotstånd med ett keramikhölje som ger utmärkt värmeavledning. Höljet ger hög motståndskraft mot stötar och fukt.
Met zijn vermogen van 10 watt en een weerstand van 100 ohm is deze weerstand perfect voor toepassingen waar duurzaamheid en betrouwbaarheid nodig zijn.
Specificeringar som snabb termisk avledning gör detta till ett praktiskt val för elektroniska kretsar som ska klara av varma eller fuktiga miljöer. Finns också i en serie med låg resistans för mångsidiga elektroniska tillämpningar.
| varumärke | RB |
| Modell | RF100E0 |
| Motstånd | 0 Ω Färgkodningsverktyg för motstånd |
| Tolerans | 0 % |
| Primära färger | Vit |
| Extra färger | grå |
| Diepte van het product kan informeel vertaald worden naar het Zweeds als: "Produktets djup". | 9,5 mm |
| Hoogte van het product in het Zweeds is: Höjden på produkten. | 9 mm |
| Bredden på produkten | 48 mm |
| Vikt Produkt | 9,86 g |
| Typ montage | Kretskort |
| Extra kleuren gedetailleerd vertaald naar het Zweeds is "Extra färger i detalj". | Metall |
| Maximale bedrijfstemperatuur blir "maximal arbetstemperatur" på svenska. | 155 °C |
| Minimala företagstemperatur | -55 °C |
| Maximale bedrijfsspanning" in het Zweeds, in een informele toon, zou vertaald worden naar "Maximal driftspänning." | 250 V |
| The term "Weerstandstechnologie" seems to be in Dutch and it appears to be a combination of the words "weerstand" (resistance) and "technologie" (technology). If you want to translate this into Swedish informally, you would say "motståndsteknologi". | Cement |
| Kraft | 0 W |
| Material | Keramik |