
WEERSTAND 10W 8E2. Den här trådlindade cementmotståndet med ett keramisk hölje är känd för sin snabba värmeavledning och är riktigt bra mot stötar och fukt.
Specifics:
Effekt: 10W
Motstånd: 8,2 Ohm
Hölje: Keramiskt för bättre hållbarhet
Den låga resistansen gör denna resistor lämplig för användningar där energieffektivitet är avgörande. Enheten presterar optimalt i både torra och fuktiga miljöer, vid stöt- och vibrationskänsliga installationer som industriella motorstyrningar och elektroniska kretsar.
| varumärke | RB |
| Modell | RF8E2 |
| Motstånd | 0 Ω Färgkodningsverktyg för motstånd |
| Tolerans | 0 % |
| Primära färger | Vit |
| Extra färger | grå |
| Diepte van het product kan informeel vertaald worden naar het Zweeds als: "Produktets djup". | 9,5 mm |
| Hoogte van het product in het Zweeds is: Höjden på produkten. | 9 mm |
| Bredden på produkten | 48 mm |
| Vikt Produkt | 9,86 g |
| Typ montage | Kretskort |
| Extra kleuren gedetailleerd vertaald naar het Zweeds is "Extra färger i detalj". | Metall |
| Maximale bedrijfstemperatuur blir "maximal arbetstemperatur" på svenska. | 155 °C |
| Minimala företagstemperatur | -55 °C |
| Maximale bedrijfsspanning" in het Zweeds, in een informele toon, zou vertaald worden naar "Maximal driftspänning." | 250 V |
| The term "Weerstandstechnologie" seems to be in Dutch and it appears to be a combination of the words "weerstand" (resistance) and "technologie" (technology). If you want to translate this into Swedish informally, you would say "motståndsteknologi". | Cement |
| Kraft | 0 W |
| Material | Keramik |